Przemiany w państwach postsocjalistycznych, zainicjowane na przełomie lat 80. i 90. XX w., są zaliczane do najbardziej spektakularnych przemian politycznych, społecznych i gospodarczych w Europie, a także i poza kontynentem europejskim. Inicjacja procesu transformacji systemowej w państwach byłego bloku wschodniego nastąpiła wraz z upadkiem socjalizmu. Z początkiem lat 90. ubiegłego wieku rozpadły się międzynarodowe struktury bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej.
Problematyka nierówności dochodowych w krajach byłego bloku wschodniego stanowi temat wciąż aktualny, a ograniczenie poziomu rozbieżności dochodowych jest sporym wyzwaniem.
Wychodząc z założenia, iż zróżnicowanie dochodowe państw postsocjalistycznych wywołało transformację społeczeństw oraz struktur społecznych i politycznych, niniejsza publikacja stanowi próbę rozważań nad rolą systemów gospodarczych i ich wpływu na nierówności dochodowe w wybranych państwach postsocjalistycznych.
Autorka starała się wyznaczyć czynniki wpływające na zjawisko nierówności dochodowych oraz ustalić ich statystyczne zależności. W tym celu zostały przeprowadzone badania empiryczne, pozwalające na identyfikację wskaźników wpływających na wzrost lub spadek nierówności dochodowych w danym kraju. Analizy i obliczenia związku pomiędzy zmiennymi ilościowymi zostały przeprowadzone przy wykorzystaniu współczynnika korelacji liniowej Pearsona. Ponadto został przedstawiony opis poszczególnych krajów postsocjalistycznych pod kątem wskaźników ekonomicznych, społecznych, gospodarczych i kulturowych, przy wykorzystaniu modelu SEM.
Przeprowadzone badania literaturowe, a także zgromadzony w pracy materiał statystyczny, opisujący zagadnienie nierówności dochodowych w transformujących się systemach gospodarczych, pozwoliły na wyznaczenie pewnych prawidłowości w kontekście tak ważnego dla gospodarki zjawiska. Egzemplarze powystawowe - mogą zawierać zbite rogi, rozdarcia, przybrudzenia, rysy.
Egzemplarze powystawowe - mogą zawierać zbite rogi, rozdarcia, przybrudzenia, rysy.