Podwodne zagadki Polski to szósta książka znanego polskiego poszukiwacza, szefa Międzynarodowej Agencji Poszukiwawczej (MAP), poświęcona tematyce eksploracji, zaginionych i ukrytych skarbów i różnego rodzaju zagadkom historii. Jest to jednocześnie pierwsza książka polskiego autora dotycząca wyłącznie eksploracji podwodnej i tajemnicom, jakie kryją polskie wody.
Wśród ponad stu miejsc, jakie autor przedstawia w głównej części Podwodnych zagadek, jest kilkadziesiąt miejsc całkowicie nowych, nigdy wcześniej nie opisywanych; o pozostałych autor pisał szerzej lub tylko wspominał w swoich wcześniejszych publikacjach, a obecnie do większości z nich mógł dodać nowe informacje, uaktualnić wcześniejsze opisy o wiedzę zdobytą w ostatnich latach w terenie przez eksploratorów lub wyszperaną w archiwach, choć nie udało się do końca wyjaśnić ich tajemnic.
Największa część miejsc prezentowanych tu jako obiecujące, warte przyjrzenia się, badań geofizycznych i poszukiwań, to miejsca właściwe do eksploracji prowadzonej przez poszukiwaczy-hobbystów. Niektóre są stanowiskami archeologicznymi - niekiedy wyjątkowej klasy - którymi powinni zajmować się archeolodzy, a także muzealnicy, jeśli są zainteresowani pozyskaniem cennych eksponatów do swych zbiorów. Inne miejsca są jakby stworzone do współpracy archeologów i poszukiwaczy.
Książka adresowana jest zatem do tych trzech grup: przede wszystkim do poszukiwaczy-hobbystów, ale też do zawodowych archeologów i do muzealników. Konieczność współpracy tych trzech środowisk jest dzisiaj oczywista i w pewnym zakresie trwa w Polsce od lat, choć do przełomu w relacjach poszukiwacz - archeolog, poszukiwacz - muzealnik, jest jeszcze ciągle daleko. Ta popularnonaukowa pozycja może też dostarczyć ciekawej lektury wszystkim, którzy interesują się historią.
Egzemplarze powystawowe - mogą zawierać zbite rogi, rozdarcia, przybrudzenia, rysy.