NOMINOWANA DO MAN BOOKER PRIZE NIEZWYKLE SUBTELNA OPOWIEŚĆ O TYM,ILE W ŻYCIU ZNACZĄ NIEWYPOWIEDZIANE SŁOWA I NIEUCZYNIONE GESTY Związki niekiedy są bardzo skomplikowane. Zgranie się dwóch, często całkiem różnych osób, które będą się zgadzały w większości ważnych tematów, nie jest łatwym zadaniem. Ważne, aby partnerzy mieli podobną filozofię życiową i światopogląd. W związku, w którym brakuje komunikacji i porozumienia, dochodzi do kryzysu, następstwem którego jest rozpad. Przykładem może być historia bohaterów książki Ian McEwana Na plaży Chesil. Ta książka pokaże, że może dojść do czegoś o wiele gorszego niż tylko bolesne rozstanie.
Nie ma nic piękniejszego niż piękna letnia pogoda, powiew delikatnej morskiej bryzy i cudowna piaszczysta plaża. Taką scenerią mogła cieszyć się para nowożeńców, która przyjechała na południowe wybrzeże Anglii, by spędzić wyjątkową noc poślubną.
Ona - utalentowana skrzypaczka, która w marzeniach snuła wizję o własnym kwartecie smyczkowym. On - absolwent historii, pasjonujący się w badaniu przeszłości i odkrywaniu jaki wpływ ma jednostka na kształt dziejów. Łączy ich bardzo duży lęk. Kobieta boi się zbliżenia fizycznego, a mężczyzna martwi się, że nie sprosta oczekiwaniom wybranki serca. Brak umiejętności przeprowadzenia szczerej rozmowy o problemach, z którymi wzajemnie się borykają, doprowadzi do tragedii. Na pewno nie raz każdy z nas był w sytuacji, kiedy niewypowiedziane słowa kosztowały bardzo dużo wewnętrznej walki. W powieści można dostrzec opłakane skutki braku komunikacji między dwojgiem kochających się ludzi.
Egzemplarze powystawowe - mogą zawierać zbite rogi, rozdarcia, przybrudzenia, rysy.