Na gorącym uczynku Joanny Jurgały-Jureczki to książka, dzięki której najwięksi bohaterowie polskiej sztuki zostali odczarowani i zyskali cechy zupełnie zwykłych ludzi, tracąc charakter wiecznych pomników. Przyłapani na gorącym uczynku stają się bardziej ludzccy, a tym samym o wiele bardziej intrygujący.
Na książkę składa się seria błyskotliwych felietonów, w których poznajemy największych bohaterów polskiej kultury w sytuacjach prozaicznych, czasem niekorzystnych, a często kompromitujących. Dla wielu ludzi wielkim odkryciem będzie fakt, że wykreowani na bohaterów, patriotów i mędrców twórcy mieli swoje słabostki, przywary i spotykali się z krytyką ówcześnie żyjących.
W felietonach Joanny Jurgały-Jureczki można przeczytać o Adamie Mickiewiczu, któremu nigdy nie wybaczono tego, że nie wziął udziału w powstaniu listopadowym. W innym tekście czytamy o Julianie Przybosiu, który nie dość, że nie cieszył się powszechną sympatią, to jeszcze zakochał się we własnej uczennicy. Ponadto poznajemy słabe strony Iłłakowiczówny, Asnyka czy Sienkiewicza. Felietony te nie mają na celu ośmieszenia wielkich artystów, ale raczej dowodzą, że przede wszystkim byli oni zwykłymi ludźmi.
O autorceJoanna Jurgała-Jureczka jest historykiem literatury i pisarką, a także laureatką Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia. Do najważniejszych publikacji jej autorstwa należą Kossakowie. Tango , Siedem spódnic Alicji oraz Gdzieś na końcu świata .
Egzemplarze powystawowe - mogą zawierać zbite rogi, rozdarcia, przybrudzenia, rysy.