Izabela Czajka-Stachowicz po raz kolejny sięga pamięcią do lat międzywojennych, tym razem byopisać swój najtrwalszy związek z mężczyzną ? filozofem i lekkoduchem Franciszkiem ?Franzem Fiszerem. Jest rok 1930. Młodziutka Bella wraz z mężem, architektem Jerzym Gelbardem, wraca do Warszawypo kilkuletnim pobycie w Paryżu.
Częsta nieobecność Jerzyka sprawia, że dziewczyna spędza czas w towarzystwie bywalców kultowej kawiarni Ziemiańska. Kiedy spotyka tam Fiszera, myśliciel ma już siedemdziesiąt lat. Szybko nawiązuje się między nimi nić sympatii i ?Franuś zaczyna regularnie bywać w domu Gelbardów.
W czułych i barwnych anegdotach Czajki Fiszer daje się poznać jako wielki oryginał: dziedzicfortuny, który przejadł cały majątek, filozof, który nie napisał ani jednej książki, wierny przyjacielpoetów, który Lesmana uczynił Leśmianem.
Pamięć o Fiszerze, lwie salonowym, przetrwała we wspomnieniach niemal wszystkich ważnychprzedstawicieli bohemy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego, ale to z opowieściCzajki wyłania się najpełniejszy i najbardziej fascynujący obraz genialnego Franza.
Egzemplarze powystawowe - mogą zawierać zbite rogi, rozdarcia, przybrudzenia,rysy
Egzemplarze powystawowe - mogą zawierać zbite rogi, rozdarcia, przybrudzenia, rysy.