Jak zachęcić dziecko do czytania?

jak zachęcić dziecko do czytania

Jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania?

Większość rodziców marzy o tym, aby ich pociechy zainteresowały się czytaniem książek. Czytanie nie tylko rozwija wyobraźnię, ale też uczy nowego słownictwa i poszerza horyzonty. Niektóre dzieci potrzebują jednak większej zachęty do czytania książek. Jak zachęcić dziecko do czytania, nie zrażając go? Czytaj dalej i zasięgnij naszych wskazówek. 

Zacznij wcześnie

Aby dziecko oswoiło się z czytaniem, najlepiej już od pierwszych miesięcy życia eksponować dziecko na obecność książek. Możesz czytać dziecku krótkie historyjki, zaciekawiając go modulacją głosu i wydawaniem interesujących dźwięków. W późniejszym okresie sprawdzą się książki obrazkowe, które dziecko może samodzielnie przeglądać. Ważne jest jednak, aby widziało pozytywną reakcję rodziców na próby sięgania po książki.

Rytuał to podstawa

Jeśli chcesz wyrobić w Twoim dziecku nawyk czytania, możesz od najmłodszych lat przeznaczać pół godziny lub godzinę w ciągu dnia na wspólne czytanie książek. Ważne jest, aby był to specjalnie wyznaczony czas pomiędzy codziennymi obowiązkami, w trakcie którego możecie razem usiąść i wyciszyć się podczas czytania. Niezależnie od wieku, dziecko z pewnością doceni to, że poświęcasz mu czas na wspólne aktywności.

Daj dobry przykład

Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, więc jest większa szansa, że same zainteresują się czytaniem, jeśli zauważą ich rodzica z książką. Naturalnie będą chciały robić to co mama czy tata i same sięgną po swoje książeczki.

Daj dziecku wybór

Raczej nikt dobrze nie wspomina przymusowego czytania lektur w szkole. Miej to na uwadze podczas wybierania książek dla Twojego dziecka. Pokaż dziecku, że jego zdanie również jest ważne, dając mu kilka pozycji do wyboru. Oczywiście wraz z wiekiem ingerencja rodzica w tematykę czy rodzaj książek będzie mniejsza, nadal możesz jednak sugerować ciekawe tytuły do przeczytania.

Zacznij od prostych form

Forma książek powinna być dostosowana do wieku i możliwości dziecka. W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzą się książeczki obrazkowe, lub takie, które posiadają interaktywne elementy. Już kilkumiesięczne dziecko zauważy wtedy, że książki są ciekawymi przedmiotami. Z kolei w okresie przedszkolnym, gdy dziecko uczy się czytać, warto postawić na krótkie historyjki i wierszyki, oraz coraz dłuższe opowiadania czytane razem.

Wybieraj ciekawe książki

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko trwale zainteresowało się czytaniem, wybieraj pozycje zgodne z jego zainteresowaniami. Nie próbuj na siłę forsować czytania swoich ulubionych książek z dzieciństwa, ponieważ może to skutecznie zniechęcić dziecko do czytania.

Zadbaj o odpowiednie otoczenie

Czytanie wymaga odpowiedniego poziomu skupienia, dlatego warto zadbać o ciche i spokojne otoczenie. Warto wyłączyć wtedy telewizor, zadbać o odpowiedni porządek w pokoju oraz odpowiednie oświetlenie. Nie tylko zapewni to dziecku odpowiednie wyciszenie podczas czytania, ale również nauczy go, że czytanie może być przyjemną czynnością. 


Kontakt ze sklepem

Księgarnia internetowa BookSale.pl
ul. Lubelska 56A
21-100 Lubartów


Telefon: +48 531 947 666
Email: bok@booksale.pl