Biografie, dzienniki, wspomnienia
HENRYK SIENKIEWICZ. ŚLADAMI POLSKOŚCI
wyprzedany
Jan Badeni we "Wspomnieniach z Egiptu" opowiada o miasteczku El Baragges, w pobliżu którego żołnierze polskiej jednostki w roku 1942, w obliczu ofensywy Rommla, chronili mosty i zapory na Nilu. Jaką nazwę, swojską i pełną sienkiewiczowskich skojarzeń, nadali mu nasi żołnierze? Oczywiście: Zbaraż.
W Powstaniu Warszawskim walczyli i ginęli młodzi żołnierze Armii Krajowej o bliskich czytelnikom Trylogii pseudonimach: Kmicic, Skrzetuski, Wołodyjowski...
Na hasło "polskość" odzew "Sienkiewicz" wydawać się może koturnowe, odwrotnie jednak - jest jak najbardziej na miejscu. Bo to pisarz arcypolski.
Nieprzyjaciół mu nie brakowało. Kiedyś napaści na autora "Ogniem i mieczem" lekceważono... Mimo to pamieć o Sienkiewiczu trwa, ale czy jest żywa, czy już tylko pomnikowa? Żywa, żywa - uspokajać będą niepoprawni optymiści, nieświadomi zagrożeń albo je lekceważący... Ale już w szkole Sienkiewicz okazuje się zbędny, anachroniczny ponoć, nie pasuje do zjednoczonej w liberalnym duchu Europy. Nazbyt patriotyczny, nacjonalistyczny nawet, za bardzo polski. Wyrugować go trzeba, zastąpić- najlepiej Gombrowiczem!
(fragment wstępu autora)
Egzemplarze powystawowe, moga mieć lekkie zagięcia okładki
Egzemplarze powystawowe - mogą zawierać zbite rogi, rozdarcia, przybrudzenia, rysy.