Inne
CO TO JEST POPULIZM
Trump, Berlusconi, Erdoğan, Le Pen, Orbán, Kaczyński – gdzie nie spojrzeć, tam populiści. Ale co to właściwie jest populizm? Czy każdy, kto krytykuje Wall Street i komu nie podoba się coś w Unii Europejskiej, jest populistą? Jaka jest różnica między prawicowym i lewicowym populizmem? Czy populizm zbliża rząd do ludzi, czy jest zagrożeniem dla demokracji? Kim są w ogóle ci „ludzie” i kto mówi w ich imieniu?
Populizm to przede wszystkim odrzucenie pluralizmu. Populiści będą zawsze mówić, że oni i tylko oni reprezentują ludzi i ich interesy, a tym samym każdy ich krytyk wypada poza nawias wspólnoty narodowej. Na przekór utartym poglądom, że praktyka rządzenia populistów cywilizuje lub kompromituje, Müller wskazuje, że mogą oni rządzić długo i skutecznie. A jeśli zdobędą wystarczająco dużo władzy, stworzą państwo autorytarne wykluczające z polityki wszystkich, których nie są po ich stronie.
Co to jest populizm? to prowokacyjna i przystępna w lekturze książka, która pokazuje, jak demokraci powinny radzić sobie z populistami, a w szczególności, jak przeciwstawić się ich pretensjom do tego, że mówią w imieniu „milczącej większości” lub „prawdziwych ludzi”.
Populizm jest nie tylko antyliberalny, ale też antydemokratyczny – to nieodłączny cień polityki przedstawicielskiej. Oto teza Jana-Wernera Müllera z tej błyskotliwej książki. Nie ma lepszego przewodnika po populistycznych namiętnościach, które dziś obserwujemy. Ivan Krastew, „International New York Times”
„Co to jest populizm?”, Jana-Wernera Müllera, politologa z Princeton University, to najbardziej przydatna rzecz do zrozumienia uroku Trumpa. W tej ważnej książce Müller wskazuje podstawowe cechy populizmu – antyelityzm, antypluralizm, poczucie wyjątkowości – i wyjaśnia za ich pomocą fenomen Trumpa i innych populistów. Szybko się to czyta – i każdą stronę warto przeczytać. „The Washington Post”
Jan-Werner Müller (1970) – niemiecki historyk i politolog. Profesor na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Princeton w USA. Publikuje w renomowanych czasopismach: „Die Zeit”, „Süddeutsche Zeitung”, „London Review of Books”, „Foreign Affairs”, „The Guardian”. Autor tłumaczonych na wiele języków książek dotyczących XX wieku: Another Country: German Intellectuals, Unification and National Identity (2000), A Dangerous Mind: Carl Schmitt in Post-War European Thought (2003), Constitutional Patriotism (2007). W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się jego książka Przeciw demokracji. Idee polityczne XX wieku w Europie.
Egzemplarze powystawowe mogą mieć zagięcia, wytarcia i zarysowania oraz naderwania okładki
Egzemplarze powystawowe - mogą zawierać zbite rogi, rozdarcia, przybrudzenia, rysy.