Przeminęło... jednak pozostało T.1-2

Przeminęło... jednak pozostało T.1-2
ocena ocena ocena ocena ocena
Nasza cena: 47,08 PLN
Cena detaliczna: 69,00 PLN Oszczędzasz: 32% (21,92 PLN)
Producent: Studio Emka
Indeks: 295_312505
EAN: 9788366142046
Status: wysyłka w ciągu 48 godzin
Wysyłka: 6,99 PLN (przedpłata) 14,50 PLN (pobranie)
Opis produktu

TOM 1:
Siedemnaście kin, uruchomionych na wyzwolonych terenach wschodniej Polski, ale w połowie 1945 roku czynnych już 230, kilka aparatów do zdjęć i ręczne laboratorium Oto początek powojennej polskiej kinematografii, szukającej miejsca i drogi rozwojowej w nowych warunkach ustrojowych. W 1945 roku w teren wyjechały też pierwsze kina objazdowe z aparaturą wiezioną na furmankach, ciągniętych przez konie. Film zaczął docierać do wsi i małych miasteczek, stając się ważnym elementem demokratyzacji kultury. W Warszawie filmy wyświetlane były w czterech kinach
() W ciągu 10 lat powojennej kinematografii zrealizowano 42 filmy fabularne, a w ciągu kilku tygodni 1958 roku co 10 dni odbywała się premiera. Można więc mówić o wielkiej, wprost zaskakującej i prawdziwej inwazji polskiej twórczości filmowej. Znalazło to potwierdzenie w opiniach prasy europejskiej, a szczególnie francuskiej i angielskiej.() Oceniając filmy Munka, Kawalerowicza, Wajdy i Rybkowskiego francuski krytyk pisał m.in.: Pokolenie to piękny film o polskim ruchu oporu i został stworzony przez człowieka, który był w tym mniej więcej wieku, co bohater w czasie okupacji. Przede wszystkim zaś to wspaniały film o miłości.
TOM 2:
Diabła na ekranie nie ma Był jednak głównym bohaterem dramatu Matka Joanna od Aniołów, gdyż jak powtarzano, przełożoną klasztoru Matkę Joannę (Lucyna Winnicka) obsiadło aż dziewięć demonów, którym nie mógł poradzić egzorcysta ksiądz Suryn (Mieczysław Voit). A tajemnicze moce na ekranie są wszędzie, opowiadając o średniowiecznych lękach i realnych ludziach dawno minionych lat. ()
Przystępując do robienia tego filmu Kawalerowicz wyczuwał poparcie władz politycznych, ale i zdawał sobie sprawę, że wkracza w tę sferę spraw ludzkich, które są drażliwe i zakłamane i których w filmie unikano. Reakcje na film, gdy znalazł się na ekranach, nie były więc zaskoczeniem, chociaż nie sądził, by w sprawę mógł się zaangażować w tak dużym zakresie polski episkopat.
Protest wyrażony przez Jerzego Modzelewskiego, wikariusza generalnego archidiecezji warszawskiej, biskupa sufragana warszawskiego, przeciw filmowi Matka Joanna był nie tylko stanowiskiem episkopatu Polski, ale i Watykanu. ()
W 1961 r. film Kawalerowicza i Konwickiego miał konkurować o palmę pierwszeństwa na festiwalu filmowym w Cannes. Skandal dyplomatyczny i polityczny spowodował, że film Matka Joanna dostał Srebrną Palmę. Jury festiwalu, ceniąc się jako jedyna wyrocznia europejska twórczości filmowej, poniosło również klęskę, ulegając naciskom i sprzeciwom Watykanu i nie przyznając filmowi Kawalerowicza Złotej Palmy.()

Autor:Mieczysław Wojtczak
Data premiery:2019-01-28
Format:15x22,7 cm
Ilość stron:1140
Oprawa:folia
Rok wydania:2019
Wydawnictwo:Studio Emka
Komentarze
Ten produkt nie posiada jeszcze komentarzy

Kontakt ze sklepem

Księgarnia internetowa BookSale.pl
ul. Legionów 34
21-100 Lubartów

Telefon: +48 531 947 666
Email: bok@booksale.pl